Nedošel kněmu praotec Čech, na pár dní jej do Prahy na velkoformátovém plátně ukázal všeuměl a génius Jára Cimrman, a přesto se na něm roky koná klání oneoficiálního českého vládce. Řeč je omoři. To sice opravdu vČesku není, ale už takřka třicet let jej čeští mořeplavci mají vdruhé české „domovině“, tedy v Chorvatsku. Ostatně to potvrzují iaktuální statistiky Chorvatského turistického sdružení. „Znich plyne, že Češi opravdu zdejší moře milují a vprvní pětce do Chorvatska mířících mořeplavců je Česko na třetím místě s38 tisíci návštěvami. Na první místě se umístili Němci (78tisíc) a druzí jsou Rakušané (66tisíc). Za Čechy skočili Američané a Poláci,“ říká při pohledu do tabulky ředitel turistického sdružení Miodrag Mlačić.
Do světa
Mořeplavci jsou iúčastníci už osmadvacátého ročníku jachtařského klání České námořní rallye, které se tu koná vždy na podzim. „Jde onejstarší českou regatu, která se pravidelně koná vChorvatsku a patří knejpočetnějším závodům,“ říká na břehu ostrova Brač zakladatel a pořadatel klání Tomáš Stejskal ze společnosti TPS Centrum a ukazuje na početnou flotilu závodních jachet. Jedna znich se stala naší plovoucí redakcí.
Čekání na vítr
Letos se dozávodupřihlásily posádky 20lodí ve dvou třídách, tedykolem dvou stoveklidí. Za celou regatu, čítající šestzávodních dní, pak po moři urazily přes 150námořních mil, tedy přibližně 280kilometrů. Ne vždy však byly podmínky ideální. Očtvrtém závodním dni, kdy jsme se připojili kposádce doprovodného plavidla, sice panovalo krásné počasí steplotou až 25stupňů Celsia, ale vítr byl slabý. Posádky však po ranním briefingu stále doufaly, že se situace změní. Azměří na moři své síly.
„Aby byl závod regulérní, měl by se vítr pohybovat vrychlosti mezišesti až třiadvaceti uzly. Ale teď se pohybuje kolem čtyř uzlů. No uvidíme. Zatím ty předpovědi vypadaly všelijak, ale možná ještě dneska odstartujeme,“ říká Stejskal, zatímcosenaloďujeme na palubu.
close info Zdroj: Se svolením Pavla Nesvadby zoom_in Nejlepší tuzemští jachtaři už osmadvacet let končí sezonu vChorvatsku Českou námořní rallye,
Místo pod plachtami však nakonec zpřístavu na otevřené moře vyplouváme za pomoci motorů a řadíme se na chvost startovního pole. „Tady gumák, tady gumák,“ ozývá se zvysílačky: „Jsme na moři a zatím je vítr stále stejný a pohybuje se kolem čtyř uzlů. Podle prvotních informací by mohlo začít foukat asi ve tři hodiny odpoledne.“ Koukám se na hodinky. Je půl jedenácté.
Každý tuto dobu tráví po svém. Zatímco někteří jachtaři skáčou do vody, jiní se projíždějí na gumovém člunu. Mezitím se setkávám suznávaným mezinárodním rozhodčím Dušanem Vanickým, který právě vyšel zpodpalubí smalou brašnou. „Nebudete tomu věřit, ale kvůli téhle malé brašně mě občas čekají perné chvíle na letišti. Letištní personál si totiž myslí, že se snažím propašovat nějaké patrony," říká a odhaluje, že uvnitř jsou umělohmotné napodobeniny lodí, které mohou opravdu na letištním rentgenu vypadat jako velké patrony.
| Video: Youtube
Ikdyž se vposlední době točí svět kolem těch nejmodernějších technologií, Vanický nedá na svoje „hračky“ dopustit. „Nejsem moc velkým příznivcem moderních technologií. Mně tohle kmé práci stačí. Je to jednoduché a efektivní,“ tvrdí rozhodčí a na podsedák na lodní palubě vyskládává malé lodičky a terčíky, které se používají při rozhodování. „Je to velice prosté. Díky těmto miniaturám dokážu posádkám při rozhodování ukázat, kudy jeli, jaká byla jejich poloha a kudy foukal vítr či jejich loď unášel proud. Pokud se jedná onějaké dohadování, každá posádka si řekne ktomu své a na nás rozhodčích je to vyřešit," líčí.
Ve vysílačce se mezitím ozve: „Vítr se zvedá. Vypadá to, že bychom mohli začít se startem. Vidíme to tak za dvacet minut, musíme ještě ukotvit bójky.“ Vtomto mezičase, který by se dal shrnout do věty „pauza střídá prostoj“, zatím posádky lodí končí se svými radovánkami vmoři a na palubách začíná předstartovní shon připomínající malé mraveniště.
Do světa
Ještě než lodě vyplují, osvětluje Tomáš Stejskal pravidla celé soutěže. „Okruhovérozjížďkyjsou kratší mezi bójemi, kdy se po průjezdu startem jede proti větru knávětrné bóji, tam se otočí a jede se zpátky do cíle. Takto se udělají dvě kola. Rozjížďka trvá přibližně 70minut,“ instruuje Stejskal.
Naopak další část závodu, navigační, je delší, kdy sepluje mezi jednotlivýmiostrovy, tedy vlastně točnými body. „Zde posádky mohou taktizovat a vymýšlet trasu, jestli pojedou zprava nebo zleva kolem ostrova. Navigační rozjížďky trvají od tří hodin do půl dne, nebo někdy celý den, podle toho, co rozhodčí vymyslí,“ doplňuje organizátor.
Záludný start
Znašeho povídání nás vytrhne signalizace oznamujícípět minutdo startu. „Jsou tu dvě bójky, které značí startovní čáru a nesmí je žádná loď projet dříve, než zazní startovnísignál. Pokud se tak stane, musí se otočit a projet startem znovu. To jim trošku vezme vítr zplachet," vysvětluje Dušan Vanický průběh letmého startu. Po něm se dvě lodi musí otočit a projet startem znovu.
Na tento manévr však už nečekáme, startujeme motor a míříme kbójce, kde má dojít kobratu závodních lodí. Když se blížíme, nevidíme pouze jednu bójku, ale bójky dvě. „No, vypadá to jako bójka, ale je to náš fotograf, který tam plave a dělá ty nejlepší snímky právě zhladinymoře,“ vysvětluje Stejskal.
close info Zdroj: Se svolením Pavla Nesvadby zoom_in To není bójka, ale fotograf Pavel Nesvadba.
Mezitím se do vysílačky ozvou dvě důležitá hlášení. Jedno zezávodnílodi, žetočí trestnou otáčku 360stupňů, neboť při jednom zmanévrůzavinila drobnou kolizi, a druhé, že vítr opět slábne a závod se musí zkrátit. „Ito se občas stává. Dnes nám prostě povětrnostní podmínky nepřejí,“ posmutněle praví Stejskal.
Ostatní sporty
Na cestě do přístavu ještě stačíme probrat okřídlené klišé, které jachting dlouhou dobu řadí po bok golfu, tedy coby sport jen pro milionáře a miliardáře. Azatímco se golf ztohoto šuplíku pomalinku vytrácí, jachting vněm stále pro mnohé zůstává.
Stouto nálepkou však Stejskal nesouhlasí. „Pokud chcete mít svou vlastní loď, je to otázka milionů. Ať už se díváme na nákupní ceny, údržbu, servisování a kotvení. To jsou opravdu obrovské peníze, které si nemůže dovolit každý. Nicméně pobyt na pronajaté plachetnici není cenově strašný a dá se to srovnat spobytem možná ivlevnějším hotelu,“ porovnává Stejskal.
close info Zdroj: Se svolením Pavla Nesvadby zoom_in Nejlepší tuzemští jachtaři už osmadvacet let končí sezonu vChorvatsku Českou námořní rallye,
Výsledky
Pro úplnost je třeba dodat, že letošní klání vkategoriiSalona 46opanoval tým Rodop pod vedením kapitána Martina Kulíka, který získal jubilejní desátý mistrovský titul. Druhé místo udržel idíky výsledku zposlední rozjížďky tým Hyveco Tomáše Karase. Bronz vybojovali Fireballisté stýmem Rudý koule Jana Jedličky.
Kategorii First 45ovládl týmAutolaky Hrubý se čtyřbodovým náskokem před Hohe Teamem Jana Chlupa. Na třetím místě skončil tým Twinky holky vedený Renatou Marečkovou.